top of page

SAN FRANCISCO RESULTS

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 17 & OLDER - Female

GOLD

*Gaynor Minden Product Sponsored Award

Valerie Lin Bayer Ballet Academy

SILVER

Midori Saito Bayer Ballet Academy

BRONZE

Hina Oshima New Ballet

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Saba Tebbutt Marin Dance Theatre

HONORABLE MENTION

Catherine Liu Bayer Ballet Academy

           

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 15-16 YEARS - FEMALE

GOLD

*Ballet Rosa Product Sponsored Award         

Abigail Kim Bayer Ballet Academy

SILVER 

Emma Marcellana Bay Area Dance School

BRONZE

Siena Park Bayer Ballet Academy

SPECIAL HONORABLE MENTION

Yiran Liu New Ballet

HONORABLE MENTION

Stefana Seizovic New Ballet

Rin Uchida Ayako School of Ballet

Eloise Hanna Menlo Park Academy of Dance

Amelia Lauren Chen Westlake School for the Performing Arts

Isabella Salvador Marin Dance Theatre

Elisha Tan Rachel's Ballet

Caydence Eggen Westlake School for the Performing Arts

Baylie Ruiz Ballet Infinity

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 15-16 YEARS - MALE

GOLD

*Covet Dance Product Sponsored Award

Parker Rozzano-Keefe Westlake School for the Performing Arts

SILVER

Chris Chun  Westlake School for the Performing Arts

BRONZE 

Anthony Shtov Northern California Dance Conservatory 

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Jack Concordia New Ballet  

             

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 13-14 YEARS

GOLD

*Gaynor Minden Product Sponsored Award

Valerie Sokolenko Osipova Ballet Academy

SILVER

Amelia Chen Bayer Ballet Academy 

BRONZE

Jaslyn Kwan Osipova Ballet Academy 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Kira Rupnow Bayer Ballet Academy 

HONORABLE MENTION

Hailey Seto Bayer Ballet Academy 

Dylan Tobias New Ballet

Eli Ram Garcia Bayer Ballet Academy

Chiara Perez Westlake School for the Performing Arts

Diana Levine Bayer Ballet Academy 

Emma Regan Ramon Moreno School of Ballet 

Kelsie Fong Ayako School of Ballet 

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 11-12  YEARS

GOLD

*Ballet Rosa Product Sponsored Award

Ekaterina Pichkova Osipova Ballet Academy 

SILVER

Sydney Qian Bayer Ballet Academy 

BRONZE

Alana Stuppin Westlake School for the Performing Arts 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Mia Lin Westlake School for the Performing Arts

HONORABLE MENTION

Chloe Chen Ramon Moreno School of Ballet

Erica Romanenko Westlake School for the Performing Arts

Allison Chan Ramon Moreno School of Ballet

Kai Jaidon Cortez Ramon Moreno School of Ballet

Vivienne Sue Bayer Ballet Academy

Adria Wu Jun Lu Performing Arts 

Miley Liu Bayer Ballet Academy

Jetta Analina Yu Ramon Moreno School of Ballet

Saria Lum Ramon Moreno School of Ballet 

Lena Hatanaka Kimberly Davey & Adolfo Marazita

CLASSICAL BALLET SOLO 9-10 YEARS

GOLD

*Covet Dance Product Sponsored Award

Claire Hsieh Bayer Ballet Academy

SILVER

Athena Hu Jun Lu Performing Arts

BRONZE

Alina Justine Lawas Westlake School for the Performing Arts

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Theodore Yaghmour Ramon Moreno School of Ballet 

 

HONORABLE MENTION

Valerie Jia Osipova Ballet Academy

Sophia Avila Westlake School for the Performing Arts

Siena Appelboum Westlake School for the Performing Arts

Olivia Smith Ramon Moreno School of Ballet

Elle Angeles Westlake School for the Performing Arts

Karrisa Chen Bayer Ballet Academy

Maanya Ganti Bayer Ballet Academy

Lena Lee Bayer Ballet Academy

CLASSICAL BALLET SOLO 8 YEARS & YOUNGER

GOLD

Mia Torres Westlake School for the Performing Arts 

SILVER

Violet Liu Marina Classical Ballet

BRONZE

Eleanor Zhang Victoria Ballet 

 

SPECIAL HONORABLE MENTION    

Penelope Cheung Victoria Ballet

 

HONORABLE MENTION

Marissa Liu Victoria Ballet

Lily Sanada Ramon Moreno School of Ballet

Sarvada Jothangiya Ayana Dance School

Ryann Tsang Marina Classical Ballet

Aliza May Phillips Marina Classical Ballet 

Elsa Wang Osipova Ballet Academy

Sophie Woo Soo Dance Academy

    

CONTEMPORARY SOLO 17 & OLDER YEARS

GOLD

*Covet Dance Product Sponsored Award

Parker Rozzano-Keefe Westlake School for the Performing Arts

SILVER

Ella Bradford Northern California Dance Conservatory

BRONZE

Luke Lowe Northern California Dance Conservatory

Chris Chun Westlake School for the Performing Arts

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Saba Tebbut  Marin Dance Theatre

 

HONORABLE MENTION

Valerie Lin  Bayer Ballet Academy

Midori Saito  Bayer Ballet Academy

Kylee Frederiksen  Northern California Dance Conservatory

Deborah Le New Balle

McKenna Coleman Northern California Dance Conservatory

Sophie Killian  Northern California Dance Conservatory

Hina Oshima  New Ballet

CONTEMPORARY SOLO 15-16 YEARS

GOLD

*Covet Dance Product Sponsored Award          

Carly Thinfen Nor Cal Dance Arts

SILVER        

Sophia Valen Westlake School for the Performing Arts

BRONZE    

Elisha Tan Rachel's Ballet

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Devany Mar Westlake School for the Performing Arts

 

HONORABLE MENTION

Teagan Murphy Menlo Park Academy of Dance

Eloise Hanna Menlo Park Academy of Dance

Kamina Becker Bay Area Dance School 

Caydence Eggen Westlake School for the Performing Arts 

Jordan Chen Rachel's Ballet 

Kiko Cortez Ramon Moreno School of Ballet

Emma Marcellana Bay Area Dance School

Polina Ermacoff Menlo Park Academy of Dance

Lucy Lin  Westlake School for the Performing Arts

Katie Luong Ramon Moreno School of Ballet

Haylie Murphy Yuba City Youth Ballet

CONTEMPORARY SOLO 13-14 YEARS

GOLD

*Covet Dance Product Sponsored Award

Madison Ronquillo Nor Cal Dance Arts

SILVER

Maceo Paras Mangrobang Westlake School for the Performing Arts

BRONZE

Lexi Zhu Bay Area Dance School

SPECIAL HONORABLE MENTION

Amelia Chen Bayer Ballet Academy

HONORABLE MENTION

Makena Potencion Westlake School for the Performing Arts

Aria Liu Nor Cal Dance Arts

Chiara Perez Westlake School for the Performing Arts              

Valerie Sokolenko Osipova Ballet Academy

Sofia Pelikan Shely Pack Dancers

Emily Anne Payson Westlake School for the Performing Arts

Abby Snyder Northern California Dance Conservatory

Abigail Pravinata Ramon Moreno School of Ballet

Megan Feng Northern  Westlake School for the Performing Arts

Gianna Alifano Shely Pack Dancers

Diana Levine Bayer Ballet Academy

Jaslyn Kwan Osipova Ballet Academy

Paige McDonald The Dance Center

Deija Toscano Westlake School for the Performing Arts

Hailey Seto Bayer Ballet Academy

CONTEMPORARY SOLO 11-12 YEARS

GOLD

*Covet Dance Product Sponsored Award

Ava Torres Westlake School for the Performing Arts 

SILVER

Lourdes Keegan Westlake School for the Performing Arts 

BRONZE

Sydney Qian Bayer Ballet Academy

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Ekaterina Pichkova Osipova Ballet Academy

 

HONORABLE MENTION        

Allison Chan Ramon Moreno School of Ballet 

Taryn Thompson Shely Pack Dancers

Kyle Laurel Westlake School for the Performing Arts

Chloe Chen Ramon Moreno School of Ballet 

Penny Koch Bay Area Dance School 

Reishin Ahmed Academy of Palo Alto Performing Arts

Emma Wong Westlake School for the Performing Arts

CONTEMPORARY SOLO 9-10 YEARS

GOLD

*Covet Dance Product Sponsored Award

Emily Baik Bay Area Dance School

SILVER

Athena Hu Jun Lu Performing Arts 

BRONZE

Natalie Law Jun Lu Performing Arts

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Valerie Jia Osipova Ballet Academy 

HONORABLE MENTION

Claire Hsieh Bayer Ballet Academy 

Elle Angeles Westlake School for the Performing Arts

Caileigh Wong Ramon Moreno School of Ballet

 

CONTEMPORARY SOLO 8 YEARS & YOUNGER

GOLD

Violet Liu Marina Classical Ballet 

SILVER

Penelope Cheung Victoria Ballet

BRONZE

Aliza May Phillips Victoria Ballet

NEO-CLASSICAL SOLO 15-16 Years

GOLD

Noelle Cybart Osipova Ballet Academy

SILVER

Kayla Soto Westlake School for the Performing Arts

NEO-CLASSICAL SOLO 13-14 YEARS

GOLD

Valerie Sokolenko Osipova Ballet Academy

SILVER

Emma Regan Ramon Moreno School of Ballet

BRONZE

Kristen Lou Ramon Moreno School of Ballet

NEO-CLASSICAL SOLO 11-12 YEARS

GOLD

*Covet Dance Product Sponsored Award

Ekaterina Pichkova Osipova Ballet Academy

SILVER

Mia Lin Westlake School for the Performing Arts

BRONZE

Kai Jaidon Cortez Ramon Moreno School of Ballet

CLASSICAL REPERTOIRE PAS DE DEUX - All Ages

GOLD

Parker Rozzano-Keefe, Amelia Lauren Chen Westlake School for the Performing Arts

SILVER

Ellie Arai, Dylan Tobias New Ballet

BRONZE

Jack Concordia, Yiran Liu New Ballet

CLASSICAL BALLET DUO/TRIO - 14 YEARS & OLDER

GOLD

Butterflies from the Ballet 'Snow Queen' Bayer Ballet Academy

SILVER

Abigail Kim, Siena Park Bayer Ballet Academy 

BRONZE

Ekaterina Pichkova, Jaslyn Kwan, Valerie Sokolenko Osipova Ballet Academy

 

CLASSICAL BALLET DUO/TRIO - 12  YEARS & YOUNGER

GOLD

Jetta Analina Yu, Caileigh Wong, Theodore Yaghmour  Ramon Moreno School of Ballet 

SILVER

David Minki Kim, Penelope Cheung, Marissa Liu Victoria Ballet     

BRONZE

Junie Oh, Chelsea Wang Bayer Ballet Academy

HONORABLE MENTION

Alexa Gani, Nikalet Pabla, Joselyn Ma Rachel's Ballet

NATIONAL CHARACTER DUO/TRIO - 14  YEARS & OLDER

GOLD

Ekaterina Pichkova, Jaslyn Kwan, Nyla Rae Craig Osipova Ballet Academy

CONTEMPORARY DUO/TRIO - 14  YEARS & OLDER

GOLD

Elisha Tan, Mika Nakari Rachel's Ballet

Kylee Frederiksen, Andrey Obolonchik Northern California Dance Conservatory

SILVER

Olivia Johnson, Luke Lowe California Dance Conservatory

BRONZE

Claire Yu, Abigail Pravinata Ramon Moreno School of Ballet 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Carmella Schiavo, Teagan Murphy, Silvia Trias Menlo Park Academy of Dance

HONORABLE MENTION

McKenna Coleman, Sophie Killian Northern California Dance Conservatory

Elina Moeller, Baylie Ruiz Ballet Infinity

 

CONTEMPORARY DUO/TRIO  11-13  YEARS

GOLD

Sofia Pelikan, Taryn Thompson Shely Pack Dancers 

SILVER

Sofia Pelikan, Taryn Thompson, Georgia Beaman  Shely Pack Dancers

BRONZE

Makayla Zhu, Yotsuba Ashitani Ayako School of Ballet

SPECIAL HONORABLE MENTION

Gianna Goudey, Siena Sequeira, Sofia Sequeira Menlo Park Academy of Dance

CLASSICAL BALLET ENSEMBLE  14  YEARS & OLDER

GOLD

Esmeralda Suite Bayer Ballet Academy

SILVER

Excerpts from the Grand Pas of the Ballet Paquita Osipova Ballet Academy

BRONZE

'Animated Frescoes' from the Ballet 'Little Humpbacked  Horse' Osipova Ballet Academy

CLASSICAL BALLET ENSEMBLE  11-13  YEARS

GOLD

Children in the Palace from the Ballet 'Snow Queen' Bayer Ballet Academy

SILVER

Masquerade Walt Westlake School for the Performing Arts

BRONZE

Celebration Menlo Park Academy of Dance

CLASSICAL BALLET ENSEMBLE  10  YEARS & YOUNGER

GOLD

Petite Polka Westlake School for the Performing Arts

SILVER

Soldiers from the Ballet 'Snow Queen' Bayer Ballet Academy

BRONZE

Pearl and Seashells  Osipova  Ballet Academy

 

HONORABLE MENTION

Polka Marina Classical Ballet

NATIONAL CHARACTER ENSEMBLE - 13 Years & Older

GOLD

Ukrainian Dance Osipova Ballet Academy

CONTEMPORARY ENSEMBLE - 14 YEARS & OLDER

GOLD

She's So Heavy Westlake School for the Performing Arts

SILVER

Le Voyage Westlake School for the Performing Arts

BRONZE

Trainspotting  Menlo Park Academy of Dance

CONTEMPORARY ENSEMBLE  11-13 YEARS

GOLD

Mother Earth Ramon Moreno School of Ballet

SILVER

Tea Party Northern California Dance Conservatory

BRONZE

Honest Menlo Park Academy of Dance

CONTEMPORARY ENSEMBLE - 10 YEARS & YOUNGER

GOLD

I See The Light Marina Classical Ballet

SILVER

Butterflies Northern California Dance Conservatory

BRONZE

Ave Maria Marina Classical Ballet

OPEN ENSEMBLE 14 YEARS & OLDER

GOLD

Robbers from the Ballet 'Snow Queen' Bayer Ballet Academy

SILVER

Steam Heat Menlo Park Academy of Dance 

BRONZE

Every Picture Tells A Story Menlo Park Academy of Dance

OPEN ENSEMBLE  11-13 YEARS

GOLD

Oklahoma! Menlo Park Academy of Dance 

SILVER

Pump It Menlo Park Academy of Dance 

BRONZE

Bloom Menlo Park Academy of Dance

HIGHEST SCORING ENSEMBLE

Awarded to the ensemble scoring the highest overall mark in all age group & dance categories.

                  

Bayer Ballet Academy Children in the Palace from the Ballet ‘Snow Queen’

Dance Arts Foundation

In recognition of Excellence in Dance

$1000 Monetary Scholarship Award

’Valerie Lin  Bayer Ballet Academy

SAN FRANCISCO 2023 RESULTS

SAN DIEGO RESULTS
2023

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 17 & OLDER 

GOLD

*Ballet Rosa Product Sponsored Award

Sydney Kim Kim Marat Daukayev School of Ballet

SILVER

Haven Ward Dmitri Kulev Classical Ballet Academy

BRONZE

Caroline Connolly Utah Dance Institute

           

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 15-16 YEARS 

GOLD

*Gaynor Minden Product Sponsored Award         

Lucas Matzkin ABT Gillespie School

SILVER 

Natala Cardona Premier Ballet Conservatory

BRONZE

Campbelle Malicse Peninsula School of Performing Arts

SPECIAL HONORABLE MENTION

Towako Wunsch Southland Ballet Academy

HONORABLE MENTION

Lydia Jones ABT Gillespie School

Sofia Capella Southern California Ballet

Sydney Madolora Southland Ballet Academy

Jasmine van Zoes Stage 7 School of Dance

Koko Chang  ABT Gillespie School

             

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 13-14 YEARS

GOLD

*Gaynor Minden Product Sponsored Award

Clara Riggs Dmitri Kulev Classical Ballet Academy

SILVER

Brielle Aucoin Southland Ballet Academy 

BRONZE

Amelie Bott-Suzuki Ballet Institute of San Diego 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Mia Frederick Southland Ballet Academy 

HONORABLE MENTION

Charlotte Bengfort Southland Ballet Academy 

Paige Minton Dmitri Kulev Classical Ballet Academy

Lily Douglas Premier Ballet Conservatory

Manuela DeSouza Burbank Dance Academy

Alexandra Royero V&T Classical Ballet & Dance Academy 

Sophia Fite Ayako Sakaguchi 

Halle Chan Southland Ballet Academy

Johanna Malmskov Southland Ballet Academy

Sophia Krauss Dmitri Kulev Classical Ballet Academy

Annie Feng West Coast Dance Complex

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO  11-12  YEARS

GOLD

*Ballet Rosa Product Sponsored Award

June Freeman Dmitri Kulev Classical Ballet Academy 

SILVER

Bianca Vezzali Ballet Institute of San Diego 

BRONZE

Sophie de la Houssaye Independent 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Hikari Oda Ballet Institute of San Diego

Laura Lu Ballet Institute of San Diego

HONORABLE MENTION

Ammie Nickolescu South Coast Conservatory

Silvie Kharatian Arizona School of Classical Ballet

Margaret Wang Baltovick Ballet

Silvia Snow Southland Ballet Academy

Maya Trevino Pryntsev Ballet Academy

Anya Rich Dmitri Kulev Classical Ballet Academy

Lilian Albright  Independent

CLASSICAL BALLET SOLO 9-10 YEARS

GOLD

Madeline Chang Pryntsev Ballet Academy

SILVER

Giselle Holiner Marat Daukayev School of Ballet

BRONZE

Charlotte Case South Coast Conservatory

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Helena de la Houssaye Independent

 

HONORABLE MENTION

Brendan Mccanta South Coast Conservatory

Valentina Trujillo Marycarmen Profesionales en Danza

Victoria Banuelos Marycarmen Profesionales en Danza

Sofia Benitez Pryntsev Ballet Academy

CLASSICAL BALLET SOLO 8 YEARS & YOUNGER

GOLD

Celine de la Houssaye  Independent

SILVER

Kiva Brown-Sturm Ballet Institute of San Diego

BRONZE

Anna Gorovenko Pryntsev Ballet Academy

 

SPECIAL HONORABLE MENTION    

Gabrielle Kune Goldstein Eleve School of Dance

 

HONORABLE MENTION

Ashlyn Chu Ballet Institute of San Diego

Navya Rohini Venkat Ballet Institute of San Diego

Lillian Che Ballet Institute of San Diego

Remi Jeffrey Ballet Institute of San Diego

Aspen Kallenberg Demetra Dance 

Brittyn Sechrist Arizona School of Classical Ballet

CONTEMPORARY SOLO 17 & OLDER YEARS

GOLD

*Covet Dance Product Sponsored Award

Luisa Fernanda Garcia Aguirre Marycarmen Profesionales en Danza

SILVER

Sydney Kim Marat Daukayev School of Ballet

BRONZE

Haven Ward Dmitri Kulev Classical Ballet Academy

CONTEMPORARY SOLO 15-16 YEARS

GOLD

*Covet Dance Product Sponsored Award          

Emma Crawford Amirian Ballet Academy

SILVER        

Campbelle Malicse Peninsula School of  Performing  Arts

BRONZE    

Lexi Harrington Independent

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Dannae Guilbiac Marycarmen  Profesionales en  Danza

 

HONORABLE MENTION

Natala Cardona Premier Ballet  Conservatory

CONTEMPORARY SOLO  13-14  YEARS

GOLD

*Covet Dance Product Sponsored Award

Amelie Bott-Suzuki Ballet Institute of San Diego

SILVER

Clara Riggs Dmitri Kulev Classical Ballet Academy

BRONZE

Hannah Eagleton Temecula Dance Company

SPECIAL HONORABLE MENTION

Mia Frederick Southland Ballet Academy

HONORABLE MENTION

Paige Minton Dmitri Kulev Classical Ballet Academy

Charlotte Bengfort Southland Ballet Academy

Joceleine Drob Temecula Dance Company              

Lauren Wendl Huntington Academy of Dance

Kaileigh Benvenuto South Coast Conservatory

Brooklyn Craig Temecula Dance Company

Lily Douglas Premier Ballet Conservatory

Sydney Hunter Huntington Academy of Dance

Cari Mayfield Santa Clarita Ballet

CONTEMPORARY SOLO 11-12 YEARS

GOLD

*Covet Dance Product Sponsored Award

Margaret Wang Baltovick Ballet 

SILVER

June Freeman Dmitri Kulev Classical Ballet Academy 

BRONZE

Emma Zhang Pryntsev Ballet Academy

Riley Neal Temecula Dance Company

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Bianca Vezzali Ballet Institute of San Diego

 

HONORABLE MENTION        

Laura Lu Ballet Institute of San Diego 

Sophie de la Houssaye Independent

Silvia Snow Southland Ballet Academy

Silvie Kharatian Arizona School of Classical Ballet

Anya Rich Dmitri Kulev Classical Ballet Academy

Hikari Oda Ballet Institute of San Diego

CONTEMPORARY SOLO 9-10 YEARS

GOLD

Madeline Chang Pryntsev Ballet Academy

SILVER

Helena de la Houssaye Independent 

BRONZE

Charlotte Case South Coast Conservatory

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Chloe Chen Baltovick Ballet 

HONORABLE MENTION

Sofia Milovanova Ballet Institute of San Diego 

 

CONTEMPORARY SOLO 8 YEARS & YOUNGER

GOLD

Celine de la Houssaye Independent 

SILVER

Joy Wang Baltovick Ballet

BRONZE

Ashlyn Chu Ballet Institute of San Diego

SPECIAL HONORABLE MENTION

Zoe Leon-Valdes Eleve School of Dance 

HONORABLE MENTION

Kiva Brown-Sturm Ballet Institute of San Diego 

Grace Hart Baltovick Ballet 

NEO-CLASSICAL SOLO 15  Years & Older

*Covet Dance Product Sponsored Award

GOLD

Dasha Derkach  Premier Ballet Conservatory

HONORABLE MENTION

Grace Wendl Huntington Academy of Dance 

NEO-CLASSICAL SOLO 13-14 YEARS

GOLD

Ariel Asatryan  Encinitas Ballet

SILVER

Manuela DeSouza  Burbank Dance Academy

BRONZE

Amy Owen   South Coast Conservatory

NATIONAL CHARACTER SOLO  11-12  YEARS

GOLD

Nethra Lakshmi Ballet Institute of San Diego

SILVER

Allen Asatryan Encinitas Ballet

NATIONAL CHARACTER SOLO  9-10  YEARS

GOLD

Ariana Syngel Ballet Institute of San Diego

NATIONAL CHARACTER SOLO  8 YEARS & YOUNGER

GOLD

Anna Hay Ballet Institute of San Diego

SILVER

Navya Rohini Venkat Ballet Institute of San Diego

CLASSICAL REPERTOIRE PAS DE DEUX - All Ages

GOLD

Koko Chang, Lucas Matzkin ABT Gillespie School

CLASSICAL BALLET DUO/TRIO - 14 YEARS & OLDER

GOLD

Ramey Manchanda, Marilyn Marquis, Noya Fogel The Ballet Conservatory at Soulfire

CLASSICAL BALLET DUO/TRIO   11-13  YEARS

GOLD

Maya Trevino, Emma Zhang, Jessica Isaacs  Pryntsev Ballet Academy

SILVER

Margaret Wang, Emi Conn Liu Baltovick Ballet    

BRONZE

Emma Nyman, Sara Nyman Southland Ballet Academy

SPECIAL HONORABLE MENTION

Therese Krezo, Jack Wharton, Leonardo Gray The Ballet Conservatory at Soulfire

HONORABLE MENTION

Mia Sechrist, Silvie Kharatian Arizona School of Classical Ballet

Guisseth Flores, Keilani Torio Eleve School of Dance

CLASSICAL BALLET DUO/TRIO - 10  YEARS & YOUNGER

GOLD

Charlotte Case, Brendan Mccanta  South Coast Conservatory

SILVER

Sofia Benitez, Sofia Schreiner, Dora Duan Pryntsev Ballet Academy   

BRONZE

Cienna Huang, Yeema Liu Mironova Classical Ballet School

SPECIAL HONORABLE MENTION

Navya Rohini Venkat, Remi Jeffrey Ballet Institute of San Diego

HONORABLE MENTION

Melody Im, Serene Chan Ballet Institute of San Diego

CONTEMPORARY DUO/TRI - 14  YEARS & OLDER

GOLD

Dannae Guilbiac, Luisa Fernanda Garcia Aguirre  Marycarmen Profesionales en Danza

SILVER

Xin Xin Rong, Iris Xu Li's Ballet Studio

BRONZE

Evee Jewgieniew, Delila Kooiman South Coast Conservatory

CONTEMPORARY DUO/TRI  11-13  YEARS

GOLD

Kailyn Bober, Elisabeth Lee  Los Alamitos Ballet School

NATIONAL CHARACTER DUO/TRIO  11-13  YEARS

GOLD

Sophie de la Houssaye, Helena de la Houssaye, Celine de la Houssaye Independent

CLASSICAL BALLET ENSEMBLE  11-13 YEARS 

GOLD

Perpetuum Mobile from Graduation Ball Ballet Institute of San Diego

SILVER

Amour's Galope from Don Quixote Ballet Institute of San Diego

BRONZE

Waltz South Coast Conservatory

CLASSICAL BALLET ENSEMBLE - 10 YEARS & YOUNGER

GOLD

Waltz Marycarmen Profesionales en Danza

SILVER

Swan Lake Variation Eleve School of Dance

CONTEMPORARY  ENSEMBLE 14  YEARS & OLDER

GOLD

Every Chair is a Throne Li's Ballet Studio

SILVER

Our House South Coast Conservatory

BRONZE

Inner Thoughts Huntington Academy of Dance

CONTEMPORARY ENSEMBLE  11-13  YEARS

GOLD

Hold On West Coast Dance Complex

SILVER

Paper Moon The Ballet Conservatory at Soulfire

CONTEMPORARY ENSEMBLE - 10 YEARS & YOUNGER

GOLD

Easy On Me Marycarmen Profesionales en Danza

SILVER

Glassworks Baltovick Ballet

NATIONAL CHARACTER ENSEMBLE - 13 YEARS & OLDER

GOLD

Tarantella South Coast Conservatory

NATIONAL CHARACTER ENSEMBLE  - 12  YEARS & YOUNGER

GOLD

Jota South Coast Conservatory

HIGHEST SCORING ENSEMBLE

Awarded to the ensemble scoring the highest overall mark in all age group & dance categories.

Li's Ballet Studio   "Every Chair is a Throne"

Dance Arts Foundation

In recognition of Excellence in Dance

$1000 Monetary Scholarship Award

Clara Riggs  Dmitri Kulev Classical Ballet Academy

Dance Arts Foundation

In recognition of Excellence in Dance

$1000 Monetary Scholarship Award

Lucas Matzkin  ABT Gillespie School

San Diego 2023

LOS ANGELES RESULTS
2023

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 17 & OLDER 

GOLD

*Gaynor Minden Product Sponsored Award

Stephanie Suh The Premier Ballet School of Orange County

SILVER

Grace Li North County Academy of Dance

BRONZE

Hiroaki Ikeda Academy of Ballet Arts

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Carlee Skimming Inspired Movement

HONORABLE MENTION

Brynn Summers Ascend Dance Academy

           

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 15-16 YEARS 

GOLD

*Gaynor Minden Product Sponsored Award         

Ava Lynn Bobbie's School of Performing Arts

SILVER 

Noe Lynds The Rock School of Dance

BRONZE

Olivia Hebner Amirian Ballet Academy

SPECIAL HONORABLE MENTION

Isabelle Lin Li's Ballet Studio

Julianna Hatton Amirian Ballet Academy

HONORABLE MENTION

Siena Apodaca Alla Khaniashvili

Kelly Fong Li's Ballet Studio

Grace Yu The Premier Ballet School of Orange County

Ivy Lanhardt Academy of Ballet Arts

Sophie Malcolmson Ballet Bloch Canada

Keira Finnerty  Inspired Movement

Alexis Tran Lovett Dance Center Associate of South Coast Performing Arts

             

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 13-14 YEARS

GOLD

*Ballet Rosa Product Sponsored Award

Arabella Kim The Premier Ballet School of Orange County

SILVER

Devynn Smark The Premier Ballet School of Orange County 

BRONZE

Riley Ernt The Premier Ballet School of Orange County 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Aimee Ernt The Premier Ballet School of Orange County 

HONORABLE MENTION

Lane Whitehurst Academy of Ballet Arts 

Georgia Osborn Academy of Ballet Arts

Nina Lecoz The Premier Ballet School of Orange County

Daria Leontev Golden State Ballet Academy

Olivia Tamayo Academy of Ballet Arts 

Luciana Bonslaver Inspired Movement

Eleanor Bunje Los Angeles Ballet Academy

Zoe Nafarette Laguna Dance Theatre 

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO  11-12  YEARS

GOLD

*Ballet Rosa Product Sponsored Award

Caitlyn Dioneda North County Academy of Dance 

SILVER

Soleil Elkins North County Academy of Dance 

BRONZE

Jaelyn Oh Peninsula School of Performing Arts 

Chloe Cun Li's Ballet Studio 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Harmony Lim The Premier Ballet School of Orange County

HONORABLE MENTION

Lily Qin Golden State Ballet Academy

Miyu Galloway Peninsula School of Performing Arts

Toscane Acket Dmitri Kulev Classical Ballet Academy

Sarah Shi Li's Ballet Studio

Allison Shin The Academy

Chihiro Fuke The Premier Ballet School of Orange County 

Ujin Erdenekhuu The Premier Ballet School of Orange County

Micaela Zeltzer Los Angeles Ballet Academy

Gia Chung Peninsula School of Performing Arts

CLASSICAL BALLET SOLO 9-10 YEARS

GOLD

*Covet Dance Product Sponsored Award

Ava Whitehurst Academy of Ballet Arts

SILVER

Lillian Temujin The Premier Ballet School of Orange County

BRONZE

Corinne Strabo Amirian Ballet Academy

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Angela Yang Li's Ballet Studio 

 

HONORABLE MENTION

Ruby Xu Li's Ballet Studio

Summer Wellman The Premier Ballet School of Orange County

Natalie Chen DanceLova Dance Academy

Greysen Fowler-Allen The Premier Ballet School of Orange County

Jillian Chaplar Independent

Noah Nazarian Los Angeles Ballet Academy

Claire Fleming Laguna Dance Theatre

Arabelle Lee Peninsula School of Performing Arts

CLASSICAL BALLET SOLO 8 YEARS & YOUNGER

GOLD

*The Dance Store Product Sponsored Award

Anna Hay Ballet Institute of San Diego 

SILVER

Phoebe Rae Nafarette Laguna Dance Theatre

BRONZE

Gwen Johnson Ballet Academy & Movement 

 

SPECIAL HONORABLE MENTION    

Audrey Chen DanceLova Dance Academy

 

HONORABLE MENTION

Isabella Peng Los Angeles Ballet Academy

Harley Bigler Lovett Dance Center Associate of South Coast Performing Arts

Valentina Bucci Impact Dance Center

Aspen Kallenberg Demetra Dance

    

CONTEMPORARY SOLO  17  & OLDER  YEARS

GOLD

*Covet Dance Product Sponsored Award

Grace Li North County Academy of Dance

SILVER

Kailee Kaocharoen Amirian Ballet Academy

BRONZE

Stephanie Suh The Premier Ballet School of Orange County

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Brynn Summers  Ascend Dance Academy

 

HONORABLE MENTION

Lindsay Albright  Golden State Ballet Academy

Sofia Sun  Lovett Dance Center Associate of South Coast Performing Arts

Carlee Skimming  Inspired  Movement

CONTEMPORARY SOLO 15-16 YEARS

GOLD

*Covet Dance Product Sponsored Award          

Ava Lynn Bobbie's School of Performing Arts

SILVER        

Ava Greenwaldt Golden State Ballet Academy

BRONZE    

Keira Finnerty Inspired Movement

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Natalie Bowen Bobbie's School of  Performing  Arts

 

HONORABLE MENTION

Hannah Garcia Academy of Ballet Arts

Ava Richardson Harbour Dance Studios

Siena Apodaca Alla Khaniashvili

Julianna Hatton Amirian Ballet Academy 

Karina Atanassova Kollective Movement

Kaylee Yen Golden State Ballet Academy

Ivy Lanhardt Academy of Ballet Arts

Lilly McCollum Studio 702 Dance

CONTEMPORARY SOLO 13-14 YEARS

GOLD

*Covet Dance Product Sponsored Award

Michelle Shi Inspired Movement

Breanna Bieler  Amirian Ballet Academy

SILVER

Riley Ernt The Premier Ballet School of Orange County

BRONZE

Anza Swanstrom  Impact Dance Center

SPECIAL HONORABLE MENTION

Arabella Kim The Premier Ballet School of Orange County

HONORABLE MENTION

Aimee Ernt The Premier Ballet School of Orange County

Devynn Smark The Premier Ballet School of Orange County

Daria Leontev Golden State Ballet Academy              

Zoe Nafarette Laguna Dance Theatre

Leo Gragnani Los Angeles Ballet Academy