SAN FRANCISCO RESULTS

CALIFORNIA DANCE CLASSICS SCHOLARSHIP AND EXCELLENCE AWARDS

Presented to dancers who demonstrated "Excellence" during the master class and performance.

c

Joffrey Ballet Academy in Chicago 

Summer Intensive 

Mahalaya Tintiangco-Cubales Westlake School for the Performing Arts

 

Orlando Ballet School

Summer Intensive Full Tuition Scholarship 

Midori Saito Bayer Ballet Academy

Summer Intensive Half Tuition Scholarship 

Jack Concordia New Ballet

Ekaterina Pichkova Osipova Ballet Academy

Summer Intensive Acceptance

Kiko Cortez Osipova Ballet Academy

Paige McDonald The Dance Center

Audrey Shore Bayer Ballet Academy

Luke Lowe Northern California Dance Conservatory

The Harid Conservatory

Summer Intensive Full Tuition & Room/Board Scholarship 

Ryan Cheng New Ballet

Parker Rozzano-Keefe Westlake School for the Performing Arts

Summer Intensive Full Tuition Scholarship

Victoria Kostikov Bayer Ballet Academy

Gabriella Hudson Westlake School for the Performing Arts

Valerie Sokolenko Osipova Ballet Academy

Aila Whiteley Bayer Ballet Academy

Kansas City Ballet Summer

Summer Intensive Full Tuition Scholarship

+ the option of a 1-week Short-Stay during the Year-Round Program

Hailey Rozzano-Keefe Westlake School for the Performing Arts

Summer Intensive Half Tuition Scholarship

Valerie Lin Bayer Ballet Academy

Kansas City Ballet Year-Round Program

Short Stay                                   

Mahalaya Tintiangco-Cubales Westlake School for the Performing Arts

Colorado Ballet School

Summer Intensive Full Tuition Scholarship 

Holly Bratkovich Northern California Dance Conservator

Summer Intensive Partial Tuition Scholarship

Hailey Seto Bayer Ballet Academy

Mia Lin Westlake School for the Performing Arts

Sarasota Cuban Ballet School

Summer Intensive Full Tuition Scholarship

Rebecca Wu Ramon Moreno School of Ballet

Summer Intensive Half Tuition Scholarship

Claire Yu Ramon Moreno School of Ballet

Milwaukee Ballet School

Summer Intensive $1000.00 Tuition Scholarship

Yuzuka Fuchinoue New Ballet

Summer Intensive $500.00 Tuition Scholarship

Kelsie Fong Ayako School of Ballet

University of North Carolina School of the Arts

Summer Intensive Acceptance                            

Breanna Palmer Hawkins School of Performing Arts

Yiran Liu New Ballet

 Caydence Eggen Westlake School for the Performing Arts

    

New York Dance Project

Summer Intensive Full Tuition Scholarship

Macey McGoldrick Northern California Dance Conservatory

Summer Intensive Half Tuition Scholarship

Ethan Rualo Westlake School for the Performing Arts

Isabella Yang Dance Connection

Paige Minton Dmitri Kulev Classical Ballet Academy

Chiara Perez Westlake School for the Performing Arts

Ballet Rosa

For Demonstrating Excellence in Classical Repertoire & Pas de Deux

$250  Product Sponsored Award 

Yuzuka Fuchinoue New Ballet School

                 

Ballet Rosa

For Demonstrating Excellence in Classical Repertoire & Pas de Deux

$250  Product Sponsored Award 

Ryan Cheng New Ballet School

 

Freed of London

For Demonstrating Excellence in all Performances 

$500 Product Sponsored Award

Mahalaya Tintiangco-Cubales Westlake School for the Performing Arts

Gaynor Minden

Outstanding Dancer Award

$250 Product Sponsored Award 

Aila Whiteley Bayer Ballet Academy

 

Gaynor Minden

Notable Improvement and Progress Award

$250 Product Sponsored Award 

Elisha Tan Rachael's Ballet 

Dance Arts Foundation

In recognition of Excellence in Dance

$1000 Monetary Scholarship Award

Mia Staulo Bayer Ballet Academy

 

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 17 & OLDER

GOLD

Mahalaya Tintiangco-Cubales Westlake School for the Performing Arts 

SILVER

Hailey Rozzano-Keefe Westlake School for the Performing Arts

BRONZE

Arielin Anderson The Dance Center 

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Isabella Yang Dance Connection 

           

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 15 - 16 YEARS  MALE 

GOLD         

Ryan Cheng New Ballet 

SILVER 

Parker Rozzano-Keefe Westlake School for the Performing Arts

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 15 - 16 YEARS  FEMALE

GOLD

Yuzuka Fuchinoue New Ballet 

SILVER

Valerie Lin  Bayer Ballet Academy

BRONZE 

Macey McGoldrick Northern California Dance Conservatory 

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Midori Saito Bayer Ballet Academy 

Kiko Cortez Osipova Ballet Academy 

 

HONORABLE MENTION

Audrey Shore Bayer Ballet Academy 

Christina Frankiv Agape Dance Academy 

Amelia Lauren Chen Westlake School for the Performing Arts 

Rebecca Wu Ramon Moreno School of Ballet 

Ella Bradford Northern California Dance Conservatory

Holly Bratkovich Northern California Dance Conservatory

Kayla Soto Westlake School for the Performing Arts

Maya Ma Bayer Ballet Academy 

             

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 13 - 14 

GOLD

Valerie Sokolenko Osipova Ballet Academy

SILVER

Mia Staulo Bayer Ballet Academy 

BRONZE

Victoria Kostikov Bayer Ballet Academy 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Yiran Liu New Ballet 

HONORABLE MENTION

Caydence Eggen Westlake School for the Performing Arts 

Aila Whiteley Bayer Ballet Academy 

Jaslyn Kwan Osipova Ballet Academy

Kaylee Custodio Westlake School for the Performing Arts

Amianan Daus-Magbual Westlake School for the Performing Arts 

Kira Rupnow Bayer Ballet Academy 

Gabriella Hudson Westlake School for the Performing Arts 

Claire Yu Ramon Moreno School of Ballet

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 11 - 12  YEARS

GOLD

Ekaterina Pichkova Osipova Ballet Academy 

SILVER

Hailey Seto Bayer Ballet Academy 

BRONZE

Sheina Stesin Osipova Ballet Academy 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Mia Lin Westlake School for the Performing Arts

HONORABLE MENTION

Chiara Perez Westlake School for the Performing Arts 

Emily Anne Payson Westlake School for the Performing Arts

Savanna Valle Westlake School for the Performing Arts

Abby Snyder Northern California Dance Conservatory

Kelsie Fong Ayako School of Ballet

Kiya Zender Bayer Ballet Academy 

Erica Romanenko Westlake School for the Performing Arts

Madison Avila Westlake School for the Performing Arts

Deija Toscano Westlake School for the Performing Arts 

Haruka Fukusumi New Ballet

Kai Jaidon Cortez Ramon Moreno School of Ballet 

Allison Chan Ramon Moreno School of Ballet 

Paige McDonald The Dance Center 

CLASSICAL BALLET SOLO 9-10 YEARS

GOLD

Chloe Chen Ramon Moreno School of Ballet 

SILVER

Sophia Avila Westlake School for the Performing Arts 

BRONZE

Mia Bliss Westlake School for the Performing Arts

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Caileigh Wong Ramon Moreno School of Ballet 

Lena Hatanaka Kimberly Davey & Adolfo Marazita  

 

HONORABLE MENTION

Asha Park Soo Dance Academy 

Valerie Jia Bayer Ballet Academy

Sonia Habtom Ayana Dance School

Bahdanovich Safiya Ayana Dance School

Carina Valle Westlake School for the Performing Arts

Karrisa Chen Bayer Ballet Academy

CLASSICAL BALLET SOLO 8 YEARS & YOUNGER

GOLD

Elle Angeles Westlake School for the Performing Arts 

SILVER

Penelope Cheung Victoria Ballet

BRONZE

Lilian Yoo Victoria Ballet 

 

SPECIAL HONORABLE MENTION    

Mia Torres Westlake School for the Performing Arts

 

HONORABLE MENTION

Grace Pullen Agape Dance Academy 

Lula Petrushansky Ayana Dance School 

Sofia Aliyev Ayana Dance School

Jiwoo Kim Soo Dance Academy

Nayoon Kim Marina Classical Ballet 

    

CONTEMPORARY SOLO 17 & OLDER YEARS

GOLD

Mahalaya Tintiangco-Cubales Westlake School for the Performing Arts

SILVER

Ethan Rualo Westlake School for the Performing Arts

BRONZE

Hailey Rozzano-Keefe Westlake School for the Performing Arts

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Isabella Yang  Dance Connection

CONTEMPORARY SOLO 15-16 YEARS

GOLD          

Midori Saito Bayer Ballet Academy 

SILVER        

Parker Rozzano-Keefe Westlake School for the Performing Arts

BRONZE    

McKenna Coleman Northern California Dance Conservatory

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Macey McGoldrick Northern California Dance Conservatory

 

HONORABLE MENTION

Holly Bratkovich Northern California Dance Conservatory

Ryan Cheng New Ballet

Audrey Shore Bayer Ballet Academy 

Luke Lowe Northern California Dance Conservatory 

Yuzuka Fuchinoue New Ballet 

Devany Mar Westlake School for the Performing Arts

Nekoda Turnbull Northern California Dance Conservatory 

Cecilia Yu The Dance Center

CONTEMPORARY SOLO 13-14 YEARS

GOLD

Mia Staulo Bayer Ballet Academy 

SILVER

Aila Whiteley Bayer Ballet Academy

BRONZE

Paige Minton Dmitri Kulev Classical Ballet Academy

SPECIAL HONORABLE MENTION

Valerie Sokolenko Osipova Ballet Academy

HONORABLE MENTION

Breeanna Palmer Hawkins School of Performing Arts

Zoey Chew Independent

Jaslyn Kwan Osipova Ballet Academy               

Victoria Kostikov Bayer Ballet Academy

Elisha Tan Rachel's Ballet 

Claire Yu Ramon Moreno School of Ballet 

Kira Rupnow Bayer Ballet Academy

Amianan Daus-Magbual Westlake School for the Performing Arts

Lily Bradford Northern California Dance Conservatory

CONTEMPORARY SOLO 11-12 YEARS

GOLD

Chiara Perez Westlake School for the Performing Arts 

SILVER

Deija Toscano Westlake School for the Performing Arts 

BRONZE

Ava Torres Westlake School for the Performing Arts

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Kelsie Fong Ayako School of Ballet

 

HONORABLE MENTION        

Isabella Tjoe Yoko's Dance and Performing Arts Academy 

Halle Fairbanks The Dance Center

Allison Chan Ramon Moreno School of Ballet

Mia Lin Westlake School for the Performing Arts 

Summer Wenger Agape Dance Academy 

Paige McDonald The Dance Center

CONTEMPORARY SOLO 9-10 YEARS

GOLD

Asha Park Soo Dance Academy

SILVER

Chloe Chen Ramon Moreno School of Ballet 

BRONZE

Sonia Habtom Ayana Dance School

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Safiya Bahdanovich Ayana Dance School 

 

CONTEMPORARY SOLO 8 YEARS & YOUNGER

GOLD

Penelope Cheung Victoria Ballet 

SILVER

Elle Angeles Westlake School for the Performing Arts

BRONZE

Sofia Balatsun Kids Motion

NEO CLASSICAL SOLO 15 years & OLDER

GOLD

Mahalaya Tintiangco-Cubales Westlake School for the Performing Arts 

SILVER

Amelia Lauren Chen Westlake School for the Performing Arts

BRONZE

Kayla Soto Westlake School for the Performing Arts

SPECIAL HONORABLE MENTION

Zoe Huang Rachel's Ballet

NEO CLASSICAL SOLO 11-12 YEARS

GOLD

Ekaterina Pichkova Osipova Ballet Academy

SILVER

Abigail Pravinata Ramon Moreno School of Ballet

BRONZE

Emily Anne Payson Westlake School for the Performing Arts 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Saria Lum Ramon Moreno School of Ballet

CLASSICAL REPERTOIRE PAS DE DEUX

GOLD

Ryan Cheng, Yuzuka Fuchinoue New Ballet

SILVER

Parker Rozzano-Keefe, Amelia Lauren Chen Westlake School for the Performing Arts

CLASSICAL BALLET DUO/TRIO 14 YEARS & OLDER

GOLD

McKenna Coleman, Macey McGoldrick, Anthony Shtov Northern California Dance Conservatory 

SILVER

Madison Woo, Audrey Fan, Hayden Tieu Ramon Moreno School of Ballet 

BRONZE

Kate Cushman, Sofia Trias, Carmella Schiavo Menlo Park Academy of Dance

 

CLASSICAL BALLET DUO/TRIO 11 - 13 YEARS

GOLD

Medha Chandrasekar, Claire Yu, Abigail Pravinata Ramon Moreno School of Ballet 

SILVER

Eleanor Huang, Emily Zhang, Evangaline So Rachel's Ballet     

BRONZE

Addie Chen-Lee, Rikako Sato Ayana Dance School

CLASSICAL BALLET DUO/TRIO 10 YEARS & YOUNGER

GOLD

Elena Yap, Emma Buteau Ayana Dance  School

CONTEMPORARY DUO/TRIO 14 YEARS & OLDER

GOLD

Elisha Tan, Jordan Chen Rachel's Ballet

SILVER

Danielle Gilbert, Savannah Lang Menlo Park Academy of Dance

BRONZE

Daniela Murawczyk, Chandler Lee, Christine Ryu Menlo Park Academy of Dance 

 

CONTEMPORARY DUO/TRIO 11-13 YEARS

GOLD

Claire Yu, Abigail Pravinata Ramon Moreno School of Ballet 

SILVER

Anna Virsik, Nyla Craig Menlo Park Academy of Dance

BRONZE

Makayla Zhu, Sophie Spillner Ayako School of Ballet

CLASSICAL BALLET ENSEMBLE 14 YEARS & OLDER

GOLD

Garden Waltz Bayer Ballet Academy

SILVER

Mishima Westlake School for the Performing Arts

BRONZE

Besame Menlo Park Academy of Dance

CLASSICAL BALLET ENSEMBLE 11-13 YEARS

GOLD

Bluebells Bayer Ballet Academy

SILVER

Hope Westlake School for the Performing Arts

BRONZE

Ballet Belles Westlake School for the Performing Arts

CLASSICAL BALLET ENSEMBLE 10 YEARS & YOUNGER

GOLD

Polka Marina Classical Ballet

GOLD

Little ballerinas Marina Classical Ballet

CONTEMPORARY ENSEMBLE 14 YEARS & OLDER

GOLD

Sway Northern California Dance Conservatory

SILVER

Quest For Fire Menlo Park Academy of Dance

BRONZE

Rosa Entre Las Estrellas  Northern California Dance Conservatory

CONTEMPORARY ENSEMBLE 11-13 YEARS

GOLD

La Valse D'Amelie Marina Classical Ballet 

SILVER

New Beginnings Ayana Dance School

BRONZE

Un Jour Ferie Menlo Park Academy of Dance

CONTEMPORARY ENSEMBLE 10 YEARS & YOUNGER

GOLD

Girls and Sea Ayana Dance School

NATIONAL CHARACTER ENSEMBLE 12 YEARS & YOUNGER

GOLD

Celebration Agape Dance Academy

SILVER

Mauritanian Dance from Raymonda Marina Classical Ballet

OPEN ENSEMBLE 14 YEARS & OLDER

GOLD

Trolls Bayer Ballet Academy

SILVER

Tears Of The Moon Menlo Park Academy of Dance 

BRONZE

Inner City Blues Menlo Park Academy of Dance

OPEN ENSEMBLE 11-13 YEARS

GOLD

Into the Woods Menlo Park Academy of Dance 

SILVER

Sing, Sing, Sing Menlo Park Academy of Dance 

BRONZE

Flying Colors Marina Classical Ballet

OPEN ENSEMBLE 10 YEARS & YOUNGER

GOLD

Dancing Birds Marina Classical Ballet

SILVER

Back to Paris Marina Classical Ballet

Highest Scoring Ensemble

Awarded to the ensemble scoring the highest overall mark in all age group & dance categories.

                  

Bayer Ballet Academy Bluebells

SAN DIEGO RESULTS
2022

CALIFORNIA DANCE CLASSICS SCHOLARSHIP AND EXCELLENCE AWARDS

Presented to dancers who demonstrated "Excellence" during the master class and performance.

Orlando Ballet School

Summer Intensive Full Tuition Scholarship 

Jade Conner Golden State Ballet Academy

Summer Intensive Half Tuition Scholarship

Aimee Ernt The Premier Ballet School of Orange County

Riley Ernt The Premier Ballet School of Orange County

 

The Harid Conservatory

Summer Intensive Full Tuition  

Pearl Van Zoest Stage 7 School of Dance

Colorado Ballet School

Summer Intensive Full Tuition Scholarship

Jaxon Smith Golden State Ballet Academy

Noah Sanchez The Ballet Company

Joshua Bean Academy of Ballet Arts

Hiroaki Ikeda Academy of Ballet Arts

Jade Connor Golden State Ballet Academy

Michael Shiskin Ballet Arte

Zoe Lyn Tashiro Nafaratte Independent

Summer Intensive Partial Tuition Scholarship

Lane Whitehurst Academy of Ballet Arts

Graeme Sorensen Pryntsev Ballet Academy

Partial Tuition Pre-Professional Division

Jaxon Smith Golden State Ballet Academy

Noah Sanchez The Ballet Company

Joshua Bean Academy of Ballet Arts

Hiroaki Ikeda Academy of Ballet Arts

Jade Connor Golden State Ballet Academy

Lane Whitehurst Academy of Ballet Arts

Graeme Sorensen Pryntsev Ballet Academy                   

Scholarship placement

Amelie Bott Suzuki Ballet Institute of San Diego

Natalie Truong Independent

Ji-Na Sun North County Academy of Dance

Riley Ernt The Premier Ballet School of Orange County

Aimee Ernt The Premier Ballet School of Orange County

Jasmine Van Zoest Stage 7 School of Dance

Emma Jacobs Ballet Institute of San Diego

Houston Ballet

Summer Intensive Full Tuition Scholarship 

Emma Jacobs Ballet Institute of San Diego

Noe Lynds Academy of Ballet Arts

Amelie Bott-Suzuki Ballet Institute of San Diego

Michael Shiskin Ballet Arte

Ivy Lanhardt Academy of Ballet Arts

Eva Shinn The Premier Ballet School of Orange County

Pearl Van Zoest Stage 7 School of Dance

Summer Intensive Housing Scholarship

Ivy Lanhardt Academy of Ballet Arts

Eva Shinn The Premier Ballet School of Orange County

Short Term Stay Professional Program Scholarship

Ivy Lanhardt Academy of Ballet Arts

Eva Shinn The Premier Ballet School of Orange County

Pearl Van Zoest Stage 7 School of Dance

Kansas City Ballet Summer

Summer Intensive Full Tuition Scholarship

Jaxon Smith Golden State Ballet Academy

Mariana Chaidez Garcia Dan Studio

Summer Intensive Half Tuition Scholarship

Misae Lee Academy of Ballet Arts

Sarasota Cuban Ballet School

Summer Intensive Full Tuition Scholarship

Grace Li North County Academy of Dance

Summer Intensive Half Tuition Scholarship

Isabelle Speakman Independent

Hailey Torbit North County Academy of Dance

Milwaukee Ballet School

Summer Intensive Partial Tuition Scholarship

Lila Rose Yelin Master Ballet Academy

New York Dance Project 

Summer Intensive Full Tuition Scholarship

Emma Veling North County Academy of Dance

Summer Intensive Half Tuition Scholarship

Sophia Sands Danceology Academy of Classical Ballet

Remy Loren Ballet Arte

Bella Dunn Brandy Dunn Dancers

University of North Carolina School of the Arts

Summer Intensive Acceptance                            

Harmony Lim Pryntsev Ballet Academy

Lily Qin West Coast Dance Complex

Caitlyn Dioneda North County Academy of Dance

Madeleine Koresaar Anaheim Ballet

Diana Levine South Coast Conservatory

Bailey Coriell Neisha's Dance & Music Academy

Ellison Ballet

Summer Intensive Full Tuition Scholarship    

June Freeman South Coast Conservatory

Ballet Rosa

Notable  Improvement & Progress Award

$250  Product Sponsored Award 

Carlee Skimming Inspired Movement

Ballet Rosa

Outstanding Dancer Award 

$250  Product Sponsored Award 

 Ava Whitehurst Academy of Ballet Arts

Freed of London

For Demonstrating Excellence in all Performances 

$500 Product Sponsored Award

Noe Lynds Academy of Ballet Arts

Gaynor Minden

Outstanding Dancer Award

$250 Product Sponsored Award 

Eva Shinn The Premier School of Orange County

 

Gaynor Minden

Outstanding Dancer Award

$250 Product Sponsored Award 

Rafaella Rader Philadelphia Dance Conservatory 

 

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 17 & OLDER - FEMALE

GOLD

Jade Conner Golden State Ballet Academy 

SILVER

Rafaella Rader  Philadelphia Dance Conservatory

BRONZE

Hailey Torbit North County Academy of Dance

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Mariana Chaidez Danstudio 

HONORABLE MENTION

Remy Loren Ballet Arte

Arlene Gil Anaheim Ballet

Caeleigh Brame Richter Academy

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 15 - 16 Years - FEMALE

GOLD

Noe Lynds Academy of Ballet Arts

SILVER

Ivy Lanhardt Academy of Ballet Arts

BRONZE

Grace Li North County Academy of Dance

SPECIAL HONORABLE MENTION

Carly Allyn Academy of Ballet Arts 

HONORABLE MENTION

LilaRose Yelin Master Ballet Academy

Frida Garcial North County Academy of Dance

Jasmine van Zoest Stage 7 School of Dance

Nicole Michell Capin Duarte Danstudio

Carolyn Lu South Coast Conservatory

Misae Lee Academy of Ballet Arts

Eden Brackbill Golden State Ballet Academy 

Carlee Skimming Inspired Movement

                          

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 15 & OLDER - MALE

GOLD

Jaxon Smith Golden State Ballet Academy 

SILVER

Hiroaki Ikeda Academy of Ballet Arts

BRONZE

Joshua Bean Academy of Ballet Arts

BRONZE

Noah Sanchez The Ballet Company

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO  13 - 14 YEARS

GOLD

Eva Shinn​ The Premier Ballet School of Orange County

SILVER

Riley Ernt The Premier Ballet School of Orange County 

BRONZE

Laila Takiyama Amirian Ballet Academy

SPECIAL HONORABLE MENTION

Aimee Ernt The Premier Ballet School of Orange County 

Sophia Sands Danceology Academy of Classical Ballet

Dominika Pedras Academy of Ballet Arts

HONORABLE MENTION

Emma Jacobs Ballet Institute of San Diego 

Lane Whitehurst Academy of Ballet Arts 

Emma Veling North County Academy of Dance

Keira Finnerty Inspired Movement

Brooke Anderson Academy of Ballet Arts 

Pearl van Zoest Stage 7 School of Dance 

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO  11 - 12 YEARS

GOLD

Amelie Bott-Suzuki​ Ballet Institute of San Diego

SILVER

Zoe Lyn Tashiro Nafarette Independent

BRONZE

Michael Shishkin Ballet Arte

SPECIAL HONORABLE MENTION

June Freeman South Coast Conservatory 

               

HONORABLE MENTION

Diana Levine South Coast Conservatory

Natalie Kulba Richter Academy

Natalie Truong Richter Academy

Lily Qin West Coast Dance Complex

Kate Weeg Academy of Ballet Arts

Sophie de la Houssaye Ballet Institute of San Diego

Scarlett Avila Ballet Institute of San Diego

Mya-Sylvia Chmel Golden State Ballet Academy

Caitlyn Dioneda North County Academy of Dance

Shiloh Greene North County Academy of Dance

Caterina D'Elia Laguna Dance Theatre

Tatum Gale Baltovick Ballet

CLASSICAL BALLET SOLO 9-10 YEARS

GOLD

Ava Whitehurst Academy of Ballet Arts 

SILVER

Katarina Carney Richter Academy

BRONZE

Giselle Devey South Coast Conservatory 

BRONZE

Bianca Vezzali Ballet Institute of San Diego 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Hikari Oda Ballet Institute of San Diego

HONORABLE MENTION

Helena de la Houssaye Ballet Institute of San Diego 

Nola Jimenez North County Academy of Dance

Maymei Morrison Inspired Movement

Maya Trevino Pryntsev Ballet Academy

Maddie Pedder Danceology Academy of Classical Ballet

CLASSICAL BALLET SOLO 8 YEARS & YOUNGER

GOLD

Anna Hay Ballet Institute of San Diego

SILVER

Charlotte Case South Coast Conservatory

BRONZE

Celine de la Houssaye Ballet Institute of San Diego 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Claire Fleming Richter Academy

HONORABLE MENTION

Lillian Che Ballet Institute of San Diego

Navia Venkat Ballet Institute of San Diego

Serene Chan Ballet Institute of San Diego

Aspen Kallenberg Demetra Dance

Guisseth Flores Eleve School of Dance

CONTEMPORARY SOLO  17  &  OLDER  

GOLD

Mariana Chaidez Garcia Danstudio

SILVER

Jaxon Smith Golden State Ballet Academy

BRONZE

Jade Conner Golden State Ballet Academy

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Hailey Torbit North County Academy of Dance

HONORABLE MENTION

Joshua Bean Academy of Ballet Arts 

Michaela Capulong Brande Dunn Dancers

Kylie Falk North County Academy of Dance

Julianna Veling North County Academy of Dance

Arlene Gil Anaheim Ballet

CONTEMPORARY SOLO  15 - 16  YEARS

GOLD

Carly Allyn Academy of Ballet Arts

SILVER

LilaRose Yelin Master Ballet Academy

BRONZE

Polina Ermacoff Menlo Park Academy of Dance

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Jessie Levasheff Richter Academy

Ivy Lanhardt Academy of Ballet Arts

Grace Li North County Academy of Dance

HONORABLE MENTION

Noe Lynds Academy of Ballet Arts 

Hannah Rodriguez North County Academy of Dance

Isabelle Speakman Independent

Carolyn Lu South Coast Conservatory

Noah Sanchez The Ballet Company

CONTEMPORARY SOLO  13-14  YEARS

GOLD

Sophia Sands Danceology Academy of Classical Ballet

SILVER

Aimee Ernt The Premier Ballet School of Orange County

SILVER

Riley Ernt The Premier Ballet School of Orange County

BRONZE

Emma Jacobs Ballet Institute of San Diego

BRONZE

Eva Shinn The Premier Ballet School of Orange County

SPECIAL HONORABLE MENTION

Emma Veling   North County Academy of Dance

HONORABLE MENTION

Keira Finnerty Inspired Movement

Makayla Gibbons Danceology Academy of Classical Ballet

Sofia Galati Evolution Dance Center               

Hannah Eagleton Temecula Dance Company

Delila Kooiman South Coast Conservatory

Samantha Anderson West Coast Dance Complex 

CONTEMPORARY SOLO  11 - 12  YEARS

GOLD

June Freeman South Coast Conservatory

SILVER

Zoe Lyn Tashiro Nafarette Richter Henry

BRONZE

Michael Shishkin Ballet Arte

SPECIAL HONORABLE MENTION

Lily Qin West Coast Dance Complex

Natalie Kulba Richter Academy

Iris Yuan North County Academy of Dance

HONORABLE MENTION

Keelyn Jones Danceology Academy of  Classical Ballet

Soleil Elkins North County Academy of Dance

Luciana Bonslaver Inspired Movement              

Tatum Gale Baltovick Ballet

Sophie de la Houssaye Ballet Institute of San Diego

Riley Neal Temecula Dance Company 

Shiloh Greene North County Academy of Dance

Brooklyn Craig Temecula Dance Company 

Diana Levine South Coast Conservatory 

CONTEMPORARY SOLO  9 - 10  YEARS

GOLD

Bianca Vezzali  Ballet Institute of San Diego

SILVER

Katarina Carney Richter Academy

BRONZE

Maddie Pedder  Danceology Academy of Classical Ballet

SPECIAL HONORABLE MENTION

Ava Whitehurst  Academy of Ballet Arts

HONORABLE MENTION

Hikari Oda Ballet Institute of San Diego

Helena de la Houssaye Ballet Institute of San Diego

Margaret Wang Baltovick Ballet             

Giselle Devey South Coast Conservatory

Luiza Bordignon West Coast Dance Complex

Alessandra Smith South Coast Conservatory 

Chloe Stafford Laguna Dance Theatre

CONTEMPORARY SOLO  8 YEARS & YOUNGER

GOLD

Anna Hay Ballet Institute of San Diego

SILVER

Charlotte Case South Coast Conservatory

BRONZE

Claire Fleming Richter Academy

SPECIAL HONORABLE MENTION

Celine de la Houssaye Independent

NEO CLASSICAL SOLO  15  years & OLDER

GOLD

Rafaella Rader Philadelphia Dance Conservatory

SILVER

Remy Loren Ballet Arte

BRONZE

Arlene Gil Anaheim Ballet

SPECIAL HONORABLE MENTION

Aby Alexandre Loaiza Danstudio

NEO CLASSICAL SOLO  13 - 14 years 

GOLD

Alan Omurzakov Philadelphia dance Conservatory

NEO CLASSICAL SOLO  11 - 12  years 

GOLD

Amelie Bott-Suzuki Golden State Ballet Academy

SILVER

Mya-Sylvia Chmel Los Angeles Ballet Academy

BRONZE

Natalie Truong Richter Academy

HONORABLE MENTION

Ana Paulina Cisneros Independent

NATIONAL CHARACTER SOLO  11 - 12  YEARS

GOLD

Ji-Na Sun North County Academy of Dance

CHARACTER SOLO  15 YEARS & OLDER

GOLD

Grace Li North County Academy of Dance

SILVER

Rafaella Rader Philadelphia Dance Conservatory

CLASSICAL REPERTOIRE PAS DE DEUX

GOLD

Amelie Bott-Suzuki, Michael Shishkin Collaboration Ballet Institute SD & Ballet Arte

SILVER

Ava Whitehurst, Lane Whitehurst Academy of Ballet Arts

BRONZE

Noah Sanchez, Carlee Skimming The Ballet Company

CLASSICAL BALLET DUO/TRIO  14  YEARS & OLDER

GOLD

Alexandra Koresaar, Madeleine Koresaar, Arlene Gil Anaheim Ballet

SILVER

Katherine Fish, Audrey Sanders North County Academy of Dance

CLASSICAL BALLET DUO/TRIO  11 - 13  YEARS

GOLD

June Freeman, Diana Levine South Coast Conservatory

SILVER

Bianca Vezzali, Hikari Oda, Laura Lu Ballet Institute of San Diego

BRONZE

Mila Maxwell, Scarlett Avila, Laura Lu Ballet Institute of San Diego

CLASSICAL BALLET DUO/TRIO  10 YEARS & YOUNGER

GOLD

Guisseth Flores, Keilani Torio Eleve School of Dance

SILVER

Jimena Magana, Leia Cortez Eleve School of Dance

BRONZE

Emma Roman, Olivia Amelina Eleve School of Dance

CONTEMPORARY DUO/TRIO 14 YEARS & OLDER

GOLD

Jasmine Van Zoest, Pearl Van Zoest Stage 7  School of  Dance

SILVER

Emma Veling, Akeelah Duffy North county Academy of Dance

BRONZE

Bella Dunn, Michaela Capulong Brande Dunn Dancers

SPECIAL HONORABLE MENTION

Smith Amanda, Kaileigh Benvenuto South Coast Conservatory

CONTEMPORARY DUO/TRIO 11 - 13 YEARS

GOLD

Aimee Ernt, Riley Ernt The Premier Ballet School of Orange County

SILVER

Ethne Peterson, Reagan Steele North county Academy of Dance

BRONZE

Chloe Stafford, Eden Bellouguet, Taylor Holmgren Laguna Dance Theatre

CLASSICAL BALLET ENSEMBLE 11-13 YEARS

GOLD

Naina's Magical Garden Ballet Institute of San Diego

SILVER

Orange dance from Ballet Cinderella Ballet Institute of San Diego

BRONZE

Wanderers Academy of Ballet Arts

CLASSICAL BALLET ENSEMBLE 10 YEARS & YOUNGER

GOLD

Air Ballet Institute of San Diego

SILVER

Dolls Dance from Fairy Doll Ballet Institute of San Diego

BRONZE

Le Corsaire / Valse de Naila  Eleve School of Dance

CONTEMPORARY ENSEMBLE 14 YEARS & OLDER

GOLD

Dawn of Faith Academy of Ballet Arts

SILVER

Restless North County Academy of Dance

BRONZE

Resistance Northern California Dance Conservatory

CONTEMPORARY ENSEMBLE 11 - 13 YEARS

GOLD

About Birds The Premier Ballet School of Orange County

SILVER

A Magnificent Grey South Coast Conservatory

BRONZE

Where We Begin West Coast Dance Complex

CONTEMPORARY ENSEMBLE 10 YEARS & YOUNGER

GOLD

Intersection Richter Academy

SILVER

Hope West Coast Dance Complex

NATIONAL CHARACTER ENSEMBLE 13 YEARS & OLDER

GOLD

Ukrainian suite South Coast Conservatory

NATIONAL CHARACTER ENSEMBLE 12 YEARS & YOUNGER

GOLD

Russian Dolls South Coast Conservatory

Highest Scoring Ensemble

Awarded to the ensemble scoring the highest overall mark in all age group & dance categories.

Academy of Ballet Arts Dawn of Faith

LOS ANGELES RESULTS
2022

CALIFORNIA DANCE CLASSICS SCHOLARSHIP AND EXCELLENCE AWARDS

Presented to dancers who demonstrated "Excellence" during the master class and performance.

Joffrey Ballet Academy in Chicago

Advanced Summer Intensive Five Week Full Tuition Scholarship 

Samantha Striplin Peninsula School of Performing Arts

Eleni Delucie Peninsula School of Performing Arts

Taylor Hugens Pasadena Civic Ballet

Acceptance to Conservatory Year Round Program

Samantha Striplin Peninsula School of Performing Arts

Eleni Delucie Peninsula School of Performing Arts

Taylor Hugens Pasadena Civic Ballet

Acceptance to Contemporary Dance Trainee Year Round Program

Michaela Capulong Brandy Dunn Dancers

Junior 3-Week Summer Intensive Program Full Tuition Scholarship

Ujin Erdenekhuu The Premier Ballet School of Orange County

Jillian Chaplar Independent

Acceptance to Junior Summer Intensive Program

Ginevra Liu Southland Ballet Academy

Lila Schwarz Degas Dance Studio

Camile Strabo Los Angeles Ballet Academy

Micaela Zeltzer Los Angeles Ballet Academy

Ella Catania Degas Dance Studio

Orlando Ballet School

Summer Intensive Full Tuition Scholarship 

Campbelle Malicse Independent

Summer Intensive Half Tuition Scholarship 

Arabella Kim The Premier Ballet School of Orange County

Julianna Hatton  Amirian Ballet Academy

Summer Intensive Acceptance

Lili Urban Degas Dance Studio

The Harid Conservatory

Summer Intensive Full Tuition  

Bella Dinglasan Southland Ballet Academy

Colorado Ballet School

Summer Intensive Half Tuition Scholarship 

Amelie Hoang Southland Dance Academy

Grace Schroeder Los Angeles Ballet Academy

Kirra Manuel The Premier Ballet School of Orange County

Chihiro Fuke The Premier Ballet School of Orange County

Mia Frederick The Premier Ballet School of Orange County

Kelly Fong Li's Ballet Studio

Ava Kinzler California Dance Academy

Sydney Kim Independent                

Campbelle Malice Independent

Haven Ward Dmitri Kulev Classical Ballet Academy

Acceptance To Pre-Professional Program

Campbelle Malice Independent

Haven Ward Dmitri Kulev Classical Ballet Academy

Kansas City Ballet Summer

Summer Intensive Full Tuition Scholarship

Adam Goff Degas Dance Studios

 Summer Intensive Half Tuition Scholarship

Ava Kinzler California Dance Academy

Acceptance                                   

Selina Ye Li's Ballet Studio

Sarasota Cuban Ballet School

Summer Intensive Full Tuition Scholarship

Venezia Goodman California Dance Academy

Summer Intensive Half Tuition Scholarship

Charlotte Bengfort Southland Ballet Academy

 

Milwaukee Ballet School

Summer Intensive Partial Tuition Scholarship

Natalie Yu Amirian Ballet Academy

Summer Intensive Partial Tuition Scholarship

Madeleine Lee V & T Classical Ballet Acaedemy

New York Dance Project

Summer Intensive Full Tuition Scholarship

Natalie Bowen Bobbie's School of Performing Arts

Summer Intensive Half Tuition Scholarship

Michaela Capulong Brandy Dunn Dancers

Emerson McDougall Kollective Movement

Bella Dunn Brandy Dunn Dancers

Camille Roussel Lovett Dance Centre

University of North Carolina School of the Arts

Summer Intensive Acceptance                            

Ellie Wein Los Angeles Ballet Academy

Lillian Rossman Master Ballet Academy

City Ballet

Summer Intensive Full Tuition Scholarship

Betty Pan Li's Ballet Studio

Ellison Ballet

Summer Intensive Full Tuition Scholarship & Year Round Program    

Christopher Tsukada V & T Classical Ballet Academy

Summer Intensive Four Week Program Full Tuition Scholarship

Samantha Striplin Peninsula School of Performing Arts

Max Berg The Ballet Conservatory at Soulfire

Summer Intensive Four Week Program Half Tuition Scholarship

Ava Lynn Bobbie's School of Performing Arts

Eleni DeLucie Peninsula School of Performing Arts

Two Week Additional Program Full Tuition Scholarship

Samantha Striplin Peninsula School of Performing Arts

Two Week Additional Program Half Tuition Scholarship

Ava Lynn Bobbie's School of Performing Arts

Eleni DeLucie Peninsula School of Performing Arts

Acceptance to Classical Variation Intensive & Four Week Ballet Intensive

Venezia Goodman California Dance Academy

Bergundi Loyd Independent

Stephanie Suh The Premier Ballet School of Orange County

Sydney Kim Marat Daukayev School of Ballet

Campbelle Malicse Independent

Kelly Fong Li's Ballet

Isabella Lin Li's Ballet

Lili Urban Degas Dance Studio

Betty Pan Li's Ballet

Lillian Rossmann Master Ballet Academy

Bella Dinglasan Southland Ballet Academy

Acceptance to NY Ellison Summer Intensive

Arabella Kim The Premier Ballet  School of Orange County

Manuela DeSouza Burbank Dance Academy

Amelie Hoang Southland Ballet Academy

Chihiro Fuke The Premier Ballet School of Orange County

Allison Shin Li's Ballet Studio

Ballet Rosa

Notable Improvement and Progress Award

$250  Product Sponsored Award 

Siena Apodaca Pasadena Dance Theater & Alla Khaniashvili

Ballet Rosa

Outstanding Dancer Award 

$250  Product Sponsored Award 

Bergundi Loyd Independent

Freed of London

For Demonstrating Excellence in all Performances 

$500 Product Sponsored Award

Samantha Striplin Peninsula School of Performing Arts

Gaynor Minden

Outstanding Dancer Award

$250 Product Sponsored Award 

Julianna Hatton Amirian Ballet Academy

 

Gaynor Minden

Promising Dancer Encouragement Award

$250 Product Sponsored Award 

Eleanor Bunje Los Angeles Ballet Academy

The Dance Store

Outstanding Dancer Award

$100.00 Product Sponsored Award 

Ujin Erdenekhuu - The Premier Ballet School of Orange County

The Dance Store

Outstanding Dancer Award

$100.00 Product Sponsored Award 

Max Berg The Ballet Conservatory at Soulfire

The Dance Store

Outstanding Dancer Award

$100.00 Product Sponsored Award 

Jillian Chaplar  Independent

 

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 17 & OLDER

GOLD

Eleni DeLucie Peninsula School of Performing Arts 

SILVER

Taylor Hugens Pasadena Civic Ballet

BRONZE

Bergundi Loyd Independent 

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Stephanie Suh The Premier Ballet School of Orange County 

HONORABLE MENTION

Emily Van Citters Pasadena Civic Ballet

Tatum Huber Marat Daukayev School of Ballet

Bella Dunn Independent 

Venezia Goodman California Dance Academy 

Michaela Capulong Brandy Dunn Dancers

Ellie Wein Los Angeles Ballet Academy

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 15 - 16 YEARS  FEMALE

GOLD

Christopher Tsukada​ V & T Classical Ballet Academy

GOLD

Ava Lynn​ Bobbie's School of Performing Arts

SILVER

Campbelle Malicse Independent

BRONZE

Haven Ward Dmitri Kulev Classical Ballet Academy 

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Sydney Kim Marat Daukayev School of Ballet 

 

HONORABLE MENTION

Natalie Yu Amirian Ballet Academy 

Ava Kinzler California Dance Academy 

Ava Louise Winer Independent 

Siena Apodaca Pasadena Dance Theater & Alla Khaniashvili 

Camille Roussel Lovett Dance Center

Nadia Gruhlke Los Angeles Ballet Academy

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO 13 - 14 

GOLD

Samantha Striplin​ Peninsula School of Performing Arts

SILVER

Kelly Fong Li's Ballet Studio 

BRONZE

Isabelle Lin Li's Ballet Studio 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Madeleine Lee V & T Classical Ballet Academy 

HONORABLE MENTION

Betty Pan Li's Ballet Studio 

Bella Dinglasan Southland Ballet Academy 

Julianna Hatton Amirian Ballet Academy

Mia Frederick The Premier Ballet School of Orange County

Charlotte Bengfort Southland Ballet Academy 

Lillian Rossmann Master Ballet Academy 

Max Berg The Ballet Conservatory at Soulfire 

Jessie Zhang Independent

Lili Urban Degas Dance Studio

CLASSICAL REPERTOIRE SOLO  11 - 12 YEARS

GOLD

Chihiro Fuke The Premier Ballet School of Orange County 

SILVER

Amelie Hoang  Southland Ballet Academy 

BRONZE

Arabella Kim The Premier Ballet School of Orange County 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Kirra Manuel The Premier Ballet School of Orange County

HONORABLE MENTION

Kalyn Hinklin Marina Almayeva School of Classical Ballet 

Josephine Hatton Amirian Ballet Academy

Iris Tong Li's Ballet Studio

Allison Shin Li's Ballet Studio

Manuela DeSouza Burbank Dance Academy

Miyu Galloway Peninsula School of Performing Arts 

Selina Ye Li's Ballet Studios

Aspen Taylor Dmitri Kulev Classical Ballet Academy

CLASSICAL BALLET SOLO 9-10 YEARS

GOLD

Ujin Erdenekhuu The Premier Ballet School of Orange County 

SILVER

Lillian Temujin The Premier Ballet School of Orange County

BRONZE

Jillian Chaplar Independent

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Summer Wellman  The Premier Ballet School of Orange County 

                           

HONORABLE MENTION

Ella Catania Degas Dance Studio 

Abigail Hernandez Impact Dance Center

Arabelle Lee Peninsula School of Performing Arts

Emme Ngo Lovett Dance Center

CLASSICAL BALLET SOLO 8 YEARS & YOUNGER

GOLD

Sean Shosei Sai Southland Ballet Academy

SILVER

Valentina Bucci Impact Dance Center

CONTEMPORARY SOLO  17  &  OLDER  

GOLD

Michaela Capulong Brandy Dunn Dancers

SILVER

Eleni DeLucie Peninsula School of Performing Arts

BRONZE

Avery Wood Los Angeles Ballet Academy

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Bergundi Loyd DIndependent

HONORABLE MENTION

Venezia Goodman California Dance Academy 

Sydney Robinson Kollective Movement

CONTEMPORARY SOLO  15-16  YEARS

GOLD

Ava Lynn Bobbie's School of Performing Arts 

SILVER

Natalie Bowen Bobbie's School of Performing Arts